انواع گاز های استفاده شده در پنجره های upvc

گاز در پنجره های upvc چه کاربردی دارد؟ پنجره های دوجداره با پروفیل upvc، عایق های حرارتی و صوتی فوق العاده ای هستند. البته این تنها مزیت این پنجره ها نیست. بلکه این انواع پنجره دوجداره مزایای زیادی را به همراه دارند. از جمله این مزایا می توان به آتش زا نبودن، ضد رطوبت بودن پنجره upvc، صرفه جویی در مصرف انرژی، قیمت مناسب و … اشاره داشت.

اما همواره عایق صوتی و حرارتی این پنجره ها در مقایسه با سایر مزایایش نظرات را به خود جلب می کند. این عایق قدرتمند در این پنجره ها، به موجب دو لایه بودن شیشه، پروفیل upvc و گاز میان شیشه ها ایجاد می شود. دلیل پر کردن گاز در میان شیشه های پنجره، به حداقل رسیدن رسانایی حرارت و در عدم تماس آن ها با یک دیگر می باشد.

به طور کلی گاز در پنجره  های upvc باعث شده که فضای درون ساختمان با فضای بیرون آن ارتباطی نداشته باشند و اثری بر دیگری وارد نکنند. این یعنی ورود حرارت به داخل خانه در تابستان به حداقل رسیده و در تابستان نیز حرارت داخلی هدر نمی رود. لازم به ذکر است که برای پر کردن میان شیشه های پنجره دوجداره upvc، از گاز های مختلفی استفاده می شود. در ادامه به بررسی گاز مورد استفاده در این پنجره ها می پردازیم.

فاصله بین شیشه های پنجره upvc با چه گاز هایی پر می شود؟

 

گاز های مختلفی را برای فاصله بین شیشه های پنجره upvc استفاده می کنند. گاز مورد استفاده برای این منظور، گاز های بی خطر باید باشد. گاز آرگون پرکاربرد ترین گاز در انواع پنجره دوجداره است. گاز های کریپتون، SF6، هگزا فلورید گوگرد و دی اکسید کربن از دیگر گاز های مورد استفاده در بین شیشه های پنجره دوجداره است.

 

 

فاصله بین شیشه های پنجره upvc با چه گاز هایی پر می شود؟

 

گاز آرگون، پر استفاده ترین گاز در پنجره های upvc

 

گاز آرگون پر استفاده ترین گاز در ساخت پنجره های دوجداره upvc می باشد. این گاز از جمله گاز های نجیب بوده و با مواد دیگر ترکیبات شیمیایی نمی سازد. گاز آرگون رسانایی کمی در مقایسه با هوای معمولی داشته و همه این ها باعث شده که این گاز یکی از بهترین گاز ها برای این منظور باشد.

علاوه همه این ها، گاز آرگون ضریب حرارتی بیشتری در مقایسه با هوا دارد. این موضوع باعث شده که صرفه جویی در انرژی با استفاده از این گاز در پنجره های دوجداره در بهترین حالت خود قرار گیرد. همانطور که پیشتر به آن اشاره داشتیم، برای استفاده گاز در بین پنجره های دوجداره باید از گاز های بی خطر استفاده شود. گاز آرگون نیز گازی غیر قابل اشتعال می باشد. به همین جهت از این نظر نیز خطری ندارد.

از جمله دیگر مزایای گاز آرگون در مقایسه با گاز های دیگر برای استفاده در بین پنجره های دوجداره، نداشتن بو، بی رنگی آن و سمی نبودن این گاز است. همچنین گاز آرگون گازی ارزان است. زمانی که از آرگون در پنجره های دوجداره استفاده می شود دمای شیشه به دمای اتاق نزدیک خواهد ماند. تمام این موارد باعث شده تا همواره کارخانه تولید پنجره دوجداره، گاز آرگون را مورد استفاده قرار دهد. برای استفاده از این گاز در بین پنجره دوجداره، درصد این گاز باید بیش تر از 90 درصد بوده باشد، چرا که در طول زمان غلظت گاز آرگون کم خواهد شد.

 

استفاده از گاز کریپتون در پنجره های دوجداره

 

گاز کریپتون گاز دیگری است که در تولید پنجره های دوجداره از آن استفاده می شود. گاز کریپتون موجب عایق بندی بیشتری شده ولی گاز کریپتون گازی سمی است و قیمت بالایی دارد. به همین جهت است که به کارگیری این گاز در این پنجره های upvc هم خطر بیشتری دارد و هم چندان به صرفه نیست. استفاده از گاز کریپتون در پنجره های سه و یا چهار جداره رایج تر است.

 

 

استفاده از گاز کریپتون در پنجره های دوجداره

 

 

استفاده از گاز SF6 برای پنجره های upvc

 

گاز SF6 دیگر گاز مورد استفاده در ساخت پنجره های دوجداره upvc است. این گاز بی رنگ بوده و آتش زا نیست. استفاده از این گاز در این پنجره ها موجب عایق بندی صوتی مناسب در آن ها می شود. لازم به ذکر است که این گاز، گازی سمی و کشنده می باشد. به همین جهت صرفا در برخی پنجره ها از آن استفاده می شود. استفاده از SF6 در شیشه هواپیما کاربرد دارد.

استفاده از گاز های هگزا فلورید گوگرد و دی اکسید کربن در پنجره upvc

 

هر دوی این گاز ها، موجب عایق بندی صوتی مناسبی می شود. ولی ویژگی عایق حرارتی در این گاز ها تاثیر بلعکس دارد. به همین جهت است که استفاده از این گاز ها در ساخت پنجره upvc به صرفه نبوده و به ندرت استفاده می شود.

جهت کسب اطلاعات از قیمت پنجره دوجداره کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *