انواع فن آوری های به کار رفته در پنجره های دو جداره

خیلی از  فناوری بکار رفته در پنجره دوجداره در  طراحی، یاعث می شود پنجره‌ ها  در مصرف انرژی کارآمدتر و بادوام تر باشند. همینطور این فناوری ها زیبایی و عملکرد پنجره ها را بهبود می‌ بخشند. در زمان خرید پنجره های دوجداره باید به مواردی مانند قاب، ویژگی های شیشه و گاز موجود در آن دقت کنید. همه این عوامل بر خصوصیات کلی مربوط به انرژی پنجره تأثیر می گذارد.  در این مقاله به معرفی فناوری بکار رفته در پنجره دوجداره خواهیم پرداخت.

 

فناوری های به کار رفته در پنجره های دو جداره

انواع قاب پنجره

بهبود مقاومت حرارتی قاب پنجره های دو جداره می تواند به بازده انرژی کلی پنجره، به ویژه نرخ تلفات حرارتی کمک کند. همه انواع مواد قاب دارای مزایا و معایبی هستند، اما وینیل، چوب، فایبرگلاس و برخی از مواد کامپوزیت فریم مقاومت حرارتی بیشتری نسبت به فلز دارند.

قاب های آلومینیومی یا فلزی

یکی از انواع فناوری بکار رفته در پنجره دوجداره قاب های آلومینیومی یا فلزی است. اگرچه قاب‌های پنجره فلزی یا آلومینیومی بسیار محکم، سبک و تقریبا بدون نیاز به تعمیر و نگهداری هستند، گرما را بسیار سریع منتقل می‌کنند، که فلز را به یک ماده عایق بسیار ضعیف تبدیل می‌کند. برای کاهش جریان گرما، قاب های فلزی باید ترمال بریک باشند. یک نوار پلاستیکی عایق که بین داخل و خارج قاب و ارسی قرار می گیرد.

 

قاب های کامپوزیت

قاب های پنجره کامپوزیت از محصولات چوبی کامپوزیت مانند تخته خرده چوب و الوارهای رشته ای چند لایه تشکیل شده است و برخی از آنها با پلاستیک های پلیمری مخلوط شده اند. این کامپوزیت ها بسیار پایدار هستند، خواص ساختاری و حرارتی مشابه یا بهتری مانند چوب معمولی دارند و مقاومت بیشتری در برابر رطوبت و پوسیدگی دارند.

 

قاب های فایبرگلاس

قاب‌ های پنجره فایبرگلاس از نظر ابعادی پایدار هستند و دارای حفره‌های هوایی هستند که می‌توان آنها را با عایق پر کرد و در مقایسه با چوب یا وینیل بدون عایق، عملکرد حرارتی بالاتری به آنها می‌ دهد.

 

قاب های فایبرگلاس

 

قاب های وینیل

یکی دیگر از انواع فناوری های به کار رفته در پنجره های دو جداره قاب های وینیل است. قاب های پنجره وینیل از PVC با تثبیت کننده های اشعه ماوراء بنفش (UV) ساخته شده اند تا نور خورشید از تجزیه مواد جلوگیری کند. قاب های پنجره وینیل نیازی به رنگ آمیزی ندارند و مقاومت خوبی در برابر رطوبت دارند. حفره های توخالی قاب های وینیل را می توان با عایق پر کرد که باعث برتری حرارتی آنها نسبت به قاب های استاندارد وینیل و چوب می شود.

قاب های چوبی

قاب پنجره های چوبی عایق نسبتا خوبی دارند، اما نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارند، اگرچه روکش آلومینیوم یا وینیل نیازهای تعمیر و نگهداری را کاهش می دهد. قاب های چوبی با روکش فلزی ممکن است عملکرد حرارتی کمی پایین تری داشته باشند.

لعاب یا شیشه

در اکثر پنجره ها مهمترین تصمیم در مورد بهره وری انرژی، انتخاب شیشه است. پنجره های تک جداره در ساختمان های قدیمی رایج است، تقریبا تمام ساختمان های جدید کارآمد از پنجره های دو یا سه جداره استفاده می کنند. لعاب در طیف گسترده ای از خواص بر اساس نوع شیشه انتخاب شده، پوشش های روی شیشه، گاز مورد استفاده برای پر کردن فضای بین شیشه ها و فاصله دهنده هایی که لعاب را نگه می دارند در دسترس هستند.

انواع فناوری بکار رفته در پنجره دو جداره

 

در زیر برخی از رایج‌ ترین پوشش‌ ها و فناوری بکار رفته در پنجره دوجداره که ممکن است هنگام خرید پنجره‌های دو جداره لازم داشته باشید، آمده است:

عایق

شیشه پنجره عایق به پنجره هایی با دو یا چند شیشه اطلاق می شود. برای عایق کاری پنجره، شیشه ها از هم فاصله گرفته و به صورت هرمتیکی مهر و موم شده اند و یک فضای هوایی عایق باقی می گذارند. شیشه های عایق پنجره در درجه اول ضریب U را کاهش می دهند.

 

انواع فن آوری های به کار رفته در پنجره های دو جداره

 

پوشش های کم انتشار

پوشش های کم انتشار (low-e) روی شیشه انتقال حرارت را در شیشه عایق کنترل می کنند. پنجره‌های تولید شده با پوشش‌های low-e معمولا حدود 10 تا 15 درصد بیشتر از پنجره‌های معمولی هزینه دارند، این فناوری بکار رفته در پنجره دوجداره اتلاف انرژی را تا 30 تا 50 درصد کاهش می‌دهد.

پوشش low-e یک لایه اکسید فلزی یا فلزی از نظر میکروسکوپی نازک، تقریبا نامرئی است که مستقیما روی سطح یک یا چند صفحه شیشه ای قرار می گیرد. پوشش low-e ضریب U پنجره را کاهش می دهد و می تواند گذر نور روز و همچنین افزایش گرمای خورشیدی را از طریق سیستم پنجره دو جداره مدیریت کند. انواع مختلفی از پوشش‌های low-e طراحی شده‌اند تا امکان افزایش بهره خورشیدی، بهره خورشیدی متوسط ​​یا بهره خورشیدی کم را فراهم کنند و همچنین می‌توان آنها را برای کنترل میزان عبور نور مرئی در روز تنظیم کرد.

اگرچه پوشش‌های low-e معمولا در طول تولید اعمال می‌شوند، برخی از آن‌ها برای کسانی که خودشان آن را انجام می‌دهند در دسترس هستند و، 10 تا 15 سال بدون پوسته شدن دوام می‌آورند، در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کنند، رنگ پریدگی پارچه را کاهش می‌دهند و کامپوزیت را افزایش می‌دهند.

بیشتر بدانید: مزایای پنجره دو جداره چیست و چرا باید از آن استفاده کرد؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *